Ahşap yapısı gereği nefes alabilen bir malzemedir. Bu özelliği onu sağlıklı bir malzeme yaparken aynı zamanda uzun ömürlü kılar. Betonarme evlere göre de daha düşük bütçelerle inşa edilebilen bu yapılar taşınabilir olma özelliğine de sahip olabilir. Eğimli çatıları yağış ve rüzgar gibi doğal olaylardan korunmak için idealdir. Aslında dağ evleriyle çok benzer özelliklere sahip bu evler kişinin rahat bir yaşam sürebilmesi için tüm pratik özelliklere sahiptir. Düşük bütçeli, doğal malzemeli, sağlıklı ve doğayla iç içe oluşlarıyla tercih sebebidir. Mimarisi bakımından çekici bu evler aynı zamanda dekorasyonla da sıcacık bir ortama dönüşebilir.

Ahşabın dayanılmaz güzelliğine kapılan ve dekorasyon yapmayı seven kişiler için de dayanılmaz bir cazibeye sahiptir. Doğal malzeme olan ahşabın nefes alabilen bir yapısı olduğunu söylemiştik. Bu özellik aslında onu her mevsimde de kullanılabilir kılıyor. Yazın daha serin kışın daha sıcak bir ortama elverişli yapısı onu ısı konusu bakımından da bir adım öne geçiriyor.


Genelde tek kattan veya bir buçuk kattan müteşekkil ahşap yapılardır. İlk olarak Hindistan’a inşa edilen bu yapılar gezginlerin konaklaması için yapılmıştır. Bungalov ev denildiğinde akla gelen saçaklı ve sundurmalı evler tipik bir örneğidir. Doğal malzemeden yapılan, küçük gibi duran ancak oldukça işlevsel bu yapılar genellikle tatil amaçlı kullanılır. Aynı zamanda bu yapıları ev olarak kullanan kişiler de mevcuttur.